Lektury

 

Wykaz lektur do klasy IV w roku szkolnym 2013/14


Lektura podstawowa:


Polska klasyka literacka:

A. Mickiewicz „Przyjaciele”

J. Twardowski „W klasie”

L. Staff „Deszcz majowy”

J. Wybicki „Mazurek Dąbrowskiego”

J. Tuwim „Dyzio marzyciel”

 

Poezja współczesna

E. Łepkowska „Wakacje”

C. Janczarski „Pamiątka z wakacji”

W. Badalska „Przepraszam, smoku”

A. Frączek „Paczka”

I. Sikirycki „Zoologiczny talent”

A. Kamieńska „Książka”, „Miasto”

J. Kulmowa „Marzenia”, „Kwitną gawrony”

J. Ficowski „Dom, w którym śmieszy”

J. Papuzińska „Historia”, „Pytania”

Z. Rosa „Czajnik”

A. Frączek „Kananpka” „Wiersze „pod psem”, czyli awantura o psią metrykę”

T. Wyrwa – Krzyżański „Trzepak”

S. Grochowiak „Wyliczanka”

D. Wawiłow „Kałużyści”

T. Ferenc „Ścieżka za domem”

E. Nowacka „Rozpoczęcie roku szkolnego”

E. Boglar „Samotnie w lesie”

M. Strzałkowska „Taka noc’

Inne teksty czytane na lekcji:

 

 - F. Simon „Tacy jesteśmy”                                                                                                         

 - C. S. Lewis „Pierwsze spotykanie”

- G. Kasdepke „Powitanie”, „Domowe przedstawienie”

- A. Michales „U nas w Ammerlo”

- C. Funke „Obce słowa”

- W. Witter „Fotografia nieba”

- B. Stenka „Flexi – gwiazda z netu”

- A. Jędraszko – „Spotkać przyjaciela”

- I. Pierelotkin „Zmagania z niewidzialną siłą”

- J. Sempe, R. Gościnny „Tajemny szyfr”, „Robiliśmy z tatą zakupy”,

- P. Gripari „ Był sobie kiedyś”

- J. Brzechwa „Ta oraz inne bajki’

- J. Whybrow „Księga Straszliwej Niegrzeczności”

- P. Holeinone „Trzymałe świnki”

- H. Ch. Andersen „Ksieżniczka na ziarnku grochu”

- A. Nanetti „A teraz posłuchaj”

- A. Lind „Skamieniała”

- A. Czerwińska – Rydel „Tajemnica Matyldy”

- S. Marijanowic „Mała encyklopedia domowych potworów”

J. Krzyżanek „Cecylka Knedelek”

L. Bardijewska „Uwaga: Nowi!”

M. Kapelusz „Zielony Pies”

B. Gawryluk „Dżok. Legenda o psiej wierności”

M. Kowalewska „Baza”

K. Drzewiecka „Piątka z zakątka”

L. Besson „Na podwórku”

M. Twain „Znakomity pacykarz”

D. Terakowska „Wchodzimy na wieżę Mariacką”

Z. Gierała „O bogatym księciu, który chciał być szczęsliwy”

A. Murdzek „Niezwykły strażnik Bramy Wyżynnej”

J. Tomaszewka, W. Kołyszko „Dwór Artusa i Neptun”

R. Dahl „Polowanie na sny”, „Dziadek Joe ryzykuje”

E. Chotomska „Pareras w roli wilka”

„O dwunastu miesiącach”

J. Lethcoe „Fabryka życzeń”

  Utwory analizowane na lekcji po samodzielnym przeczytaniu przez ucznia

- C. Collodi „Pinokio”

- T. Jasson „Opowiadania z Doliny Muminków”

- M. Niemycki „Dom pełen skrzatów. Skrzat włóczęga”

- W. Żukrowski „Porwanie w Tiutiurlistanie”

- C. S. Lewis „Opowieści z Narnii” cz. I. „Lew, Czarownica i stara szafa”

- R. Kipling „Księga dżungli”

- W., J. Grimm „Baśnie” np.  „Trzy małe świnki”,

- J. Ch. Andersen „Baśnie” wybór np. „Calineczka”, „Świniopas”, „Królowa śniegu”, „Nowe szaty cesarza”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczatko”

- Ch. Perrault „Bajki” np. „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Królewna Śnieżka”

 Lektura uzupełniająca do samodzielnego czytania przez uczniów:

- M. Kruger „Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć”

- J. Korczakowska „Spotkanie nad morzem”

- E. E. Burnett „Mała księżniczka”

- J. Korczak „Kajtuś Czarodziej”

- J. Porazińska „O ślepym królu i cudownym ptaku Cezariuszu”

- A. Szczęsny „O złym czarowniku i cudownej gęśli”

- J. Broszkiewicz „Wielka, większa i największa”

 

 

 

Film fabularny, filmowa adaptacja powieści: np.: Akademia pana Kleksa, Tajemniczy ogród, Księga dżungli

Komiks

Muzeum

Malarstwo:

 

W. Krzyżanowskiego: Pejzaż z pociągiem

 

L. Wyczółkowskiego: Wesołe pacholęta

 

J. Mehoffer: Dziwny ogród

 

T. Makowski: Teatr dziecięcy

Przedstawienie teatralne „Historia żółtej ciżemki”

 

Słuchowisko radiowe: baśń muzyczna, np.:  Czerwony Kapturek, Kopciuszek

Wybór tekstów poezji śpiewanej

Wybrane teksty z czasopism młodzieżowych
 

Wykaz lektur do klasy V w roku szkolnym 2013/14

 Lektura podstawowa:

 

Poezja współczesna

Jan Lechoń „Preludium”

Antoni Wic „Noc”

Zofia Beszczyńska „Podróże”

Ludmiła Marjańska „Słońce – gorejąca gwiazda”

Kazimierz Śladewski  „Zieleń”

Ewa Lipska „Dom Dziecka”

Izabela Klebańska „Nokturn”, „Wariacje”

 

 

Polska klasyka literacka

Cz. Miłosz „Przypowieść o maku”

J. Tuwim „Dwa wiatry”, „Deszczyk”

A. Mickiewicz fr. „Pan Tadeusz”, „Lis i kozieł”

J. Ratajczak „Dwa słońca”, „Parasol”

K. I. Gałczyński „Kronika olsztyńska”

L. Staff „Czucie niewinne”

H. Sienkiewicz „Bajka”

Z. Herbert „Pudełko zwane wyobraźnią”

      Inne teksty czytane na lekcji:

„Ziemia we wszechświecie”

L. i S. Hawking „Jerzy i tajny klucz do Wszechświata”

W. Rzechak „Początek świata”

W. Markowska „Prometeusz”, „Demeter i Kora”, „Puszka Pandory”

J. Parandowski  „ Królestwo morza”, „Mówiono, że wiatry są boskiego pochodzenia”, „Helios i Faeton”, „Tułaczka Odyseusza”, „Syzyf”

A. Kamieńska „Potop”

M. Szczygielski „Podniebna kanonada”

J. Verne „Początek wielkiej przygody”

P. Beręsewicz „Próba odwagi”

M. Kamieński „Razem na bieguny”

C.W. Ceram „Bajka o biednym chłopcu, który znalazł skarb”

 O. Fritsche „Skarb Troi”

R. Opala „Kosmiczne wakacje”

O. Tokarczuk „Loteria”

A. Kamieńska „Są takie wyspy”, „Dom”

Ezop „Lew i wdzięczna mysz”, „Trzcina i oliwka”

R. Birkenmajer – Walczy „Kupść”

K. Drzewiecka „Dieta cud, w domu głód”

J. Dubois „Zadanie domowe”

M. Szczygielski „Za niebieskimi drzwiami”

M. P. Kozlowsky „Juniper Berry”

M. Strękowska – Zaremba “To nie było…”

D. Suwalska – „W komputerowym świecie”

A. Jasińska „Uzależnieni od komputera”

M. Maliński „O diabełku, który odważył się śmiać”

T. Małkowski „Przeprowadzka”

G. Kasdepke „ Pan Wredzik”

„Mit o Dedalu”

 G. Rodari „Proces przeciwko pociotkowi”

K. Kornacki „Jak powstaje film”

„Magiczne filmy A. Maleszki”

B. Pyron „Abby w studio nagrań”

A. Czerwińska – Rydel „Geniusz muzyczny”

 

 4.      Utwory analizowane na lekcji po samodzielnym przeczytaniu przez ucznia

 

F. Molnar: Chłopcy z Placu Broni

 

M. Twain: Przygody Tomka Sawyera

 

Jan Parandowski: Przygody Odyseusza

 

 H. Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy – wrzesień 2013

 

Wiktor Gomulicki: Wspomnienia niebieskiego mundurka

C. S. Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Lektura uzupełniająca do samodzielnego czytania przez uczniów:

 

J. K. Rowling Harry Potter i kamień filozoficzny

 

Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata

 

Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa

 

E. Burnett Tajemniczy ogród

 

J. J. Sempe i R. Gościnny Wakacje Mikołajka

 

 

Inne teksty kultury (co najmniej jeden przykład):

Adaptacja teatralna i filmowa legendy (podania)

Film rysunkowy

Komiks

 

H.J. Chmielewski: Tytus, Romek i A’Tomek

Muzeum

Słuchowisko radiowe

Teksty piosenek dziecięcych i młodzieżowych:

Malarstwo

Wybrane teksty z czasopism dziecięcych

 

Wykaz lektur do klasy VI  w roku szkolnym 2013/14



 

Utwory analizowane na lekcji po samodzielnym przeczytaniu przez ucznia

1.      I. Jurgielewiczowa „Ten obcy” – wrzesień 2013

2.      D. Defoe „Robinson Cruzoe”

3.      Ch. Dickens „Opowieść wigilijna” – grudzień 2013

4.      J.R.R. Tolkien „Hobbit”

5.      S. Lem  “Bajki robotów” – listopad 2013

6.      L. M. Montgomery  „Ania z Zielonego Wzgórza”

7.      K. Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”

Lektura uzupełniająca do samodzielnego czytania przez uczniów:

1.      J. Chmielewska „Nawiedzony dom”

2.      K. Makuszyński „Panna z mokrą głową”

3.      M. Musierowicz „Kwiat kalafiora”

4.      J. I. Kraszewski „Stara baśń”

5.      J. Słowacki „Balladyna”

 

 

 

Lektura podstawowa:

 

Poezja współczesna

1.      J. Tuwim „Nie mam żadnego zajęcia”

2.      S. Grochowiak „O drzewa, drzewa”, „Widok”

3.      K. Śladewski „Drogi”

4.      T. Różewicz „Przepaść”, „List do ludożerców”, „Próbuje”

5.      J. Kofta „To ziemia”

6.      J. Twardowski „Pisanie”

 

Polska klasyka literacka

1.      M. Konopnicka „Rota”

2.      A. Mickiewicz „Konrad Wallenrod”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Powrót taty”

3.      J. Kasprowicz „O śpiących rycerzach w Tatrach”

4.      T. Lenartowicz „Kalina”

5.      J. Kochanowski „Na lipę”, „Na zdrowie” i inne fraszki

6.      J. I. Kraszewski „Dzień Kupały”

7.      J. Kochanowski „Pieśń świętojańska o Sobótce”

8.       W. S. Reymont „Wiosna”

9.      L. Staff „Chleb”

10.  J. Czechowicz „Na wsi”

11.  B. Prus „Przed obliczem słońca Egiptu”

12.  C. Niewiadomska „Legendarny władca Polan”

13.  H. Sienkiewicz „W poczuciu szlacheckiego obowiązku”- fr. „Pana Wołodyjowskiego”

14.  J. Kasprowicz „Narodziny i młodość Janiczka”

15.  B. Prus „Egipt”, “Labirynt” – fr. „Faraona”

16.  W.  Broniewski “Żołnierz polski”, “Kopernik”

17.  G. Pauszer – Klonowska „W szopie przy ul. Lhmond”

 

Inne teksty czytane na lekcji:

1.      C. Niewiadomska „Podanie o Popielu”

2.      „Co przeważyło szalę”

3.      J. G. Frazer „Kult drzew”

4.      K. Malicki „Goliszowe buty”

5.      I. i K. Kubiak „O skąpej gospodyni”, „O męce chleba”, „Korowaj”

6.      Anne de Vries „Salomonowa madrość”

7.      W. Makowiecki „Opowieść Arkesilaosa”

8.      Anonim Gall „Pierwszy król Polski”

9.      S. Lem „Uranowe uszy”

10.  H. Górska „Rycerz Gwiazdy Wigilijnej”

11.  F. Schiller „Rękawiczka”

12.  M. Kann „Masełkowy zięć”

13.  J. Łojek „Konstytucja 3 Maja’

14.  „Preambuła”

15.  Sabałowe bajki „O zbójnikach i kleryku”

16.  T. Kraszewski „Drużyna Robin Hooda”

17.  J. Jordan „By ocalić ludzką godność”

18.  „Król i garncarz”

19.  I. Trencsenyi – Waldapfel „Narodziny cywilizacji”

20.  W. Kopaliński „Pierwsze narzędzia człowieka”

21.  J. Ros „O pochodzeniu ognia”

22.  I. Parandowska „Dedal i Talos”

23.  S. Stampfl „Dzień po dniu” – fr. „Robinsona Cruzoe”

24.  J. Cepik „Nie tylko artysta”

25.  P. Szymczak „Robot niczym człowiek”

26.  R. Bradbury „Sierpień 2026. Nadejdą ciepłe deszcze”

27.  L. Kołakowski „Jak rozwiązano sprawę długowieczności”

28.  „Odkrywanie tajemnic zapomnianych języków”

29.  U. Eco „W pracowni”

30.  N. Rolleczek „Pracownik Wielkiej Biblioteki”

31.  M. Ende „W sklepie pana Karola Konrada Koreandera”

32.  „Cała Polska czyta dzieciom”

33.  A. Tyszka „Kolorowe wędrowanie”

34.  Z. Herbert „Jaskinia w Lascaux”

 

 

Inne teksty kultury (co najmniej jeden przykład):

 

Adaptacja teatralna i filmowa utworu

Film rysunkowy

Komiks

Muzeum

Słuchowisko radiowe

Teksty piosenek dziecięcych i młodzieżowych:

Malarstwo

Wybrane teksty z czasopism dziecięcych

 

 

                                                     nauczyciel Alicja Kamińska